Про «безпритульних фотоаматорів»

Чи існувало фотоаматорство у місті до створення всім відомого фотоклубу «Запоріжжя»? Певно що так.Виявляється, що колись навіть існував загальноміський фотогурток. Цінний матеріал на цю тему розшукала у міському архіві в дивом зберігшимся номері газети «Червоне Запоріжжя» за 1932 рік редакторка центральної обласної наукової бібліотеки для дорослих пані Тамара Пішванова.

Особисто в мені знайомство з цим матеріалом викликало неабиякий інтерес, і здивування мовними нормами 30-х років минулого сторіччя.

Наприклад «клуб» у 30-і роки називали  «клюбом»

Заголовок допису в цьому номері газети був такий: «Організуймо робітниче фотоаматорство». А річ в ньому йшла про те, що Всесоюзна нарада робселькорів ухвалила створити фотогуртки при редколлегіях стінних і друкованих фабрично-заводських газет.

Фотогуртки мали бути організовані на підприємствах, установах, при «клюбах», та хатах читальнях. Редколлегіі мали виступити зачинщиками у цієй справі та вимагати від культкомісій і правлінь «клюбів» організувати фотоаматорські гуртки.

Редакційна стаття наголошувала, що «роботу фотоаматорів треба поставити на тверді організаційні рейки. Щоб налагодити цю справу робсількорівський відділ газети «Червоне Запоріжжя» бере на себе почин виявити та організувати робітників-фотоаматорів.

На початку доцільно буде створити при редакції газети загальноміській гурток фотоаматорів, устаткувати в місті фотолябораторію(ще одна мовна норма тих часів) й розпочати теоретичне й практичне навчання з початківцями.

Нашим гаслом має бути:Жодного «безпритульного» фотоаматора, й «Жодної стінгазети без фотоаматора!»

Зверніть увагу на словосполучення «Власну фото-апарату»,тобто тоді це слово було жіночого роду.На жаль якість газетного друку не дає можливість роздивитись обличчя фотоаматорів 30-х років.Може там десь стоїть маленький хлопчик Олег, зі своїми першими світлинами? Майбутній голова фотоклюбу «Запоріжжя»…(Це я трохи пожартував)
Висловлюю велику подяку пані Тамарі Пішвановій за підготовку цього матеріалу і надані скани газетної статті.

 

оцените статью
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (3 оценок, среднее: 4,33 из 5)
Загрузка...

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *